Component Specifications, Engine Control Module (ECM) [2014-2016, B4204T11 | 2014-2016, B4204T12]
Numbers in parenthesis indicate to which pin of the component the value corresponds.
Supply voltage can often be measured in the connector.
Designation  Type  Supply voltage  Value  Miscellaneous
A/C pressure sensor Absolute manifold absolute pressure (MAP) sensor 5 V (#2) - -
Brake light switch Position switch 12 V (#2) The switch is closed when the pedal is depressed (terminals #1-#2) -
Brake vacuum sensor - 5 V (#3) - -
Fuel pressure sensor high pressure side - 5 V (#1) 0.7 Ω at 20 °C (coil) -
Fuel pressure sensor low pressure side - 5 V (#1) 2.7 Ω at 20 °C (coil) -
Fuel quantity valve Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#2) 0.5 Ω at 20 °C (coil) -
Supercharger control valve bypass Pulse width modulation (PWM) signal controlled 5 V (#5) 2 ±10 % Ω at 25 °C -
Control module engine cooling fan / engine cooling fan Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#1) - -
Control valve, engine oil pump Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#1) 10.1 Ω ± 10 % at 20°C -
Electric thermostat Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#1) 15.3 ± 2 Ω at 20°C -
Evaporative emission system (EVAP) valve Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#1) 24.5 Ω at 20°C -
Front heated oxygen sensor (HO2S) Linear probe 12 V (#1) 2.4 Ω +0.48/-0.24 Ω at 20°C
Min 1.7 Ω at -40 °C
Middle heated oxygen sensor (HO2S) Binary probe 12 V (#1) (6.6 W) 13 +2.4/-1.3 Ω at 20 °C
(6.6 W) 10.5 Ω at -40 °C
(12 W) 5.6 +1.2/-0.6 Ω at 20 °C
(12 W) 4.7 Ω at -40 °C
Rear heated oxygen sensor Binary probe 12 V (#1) 2 ±0.2 Ω at 20°C
Min 1.3 Ω at -40 °C
Engine speed (RPM) sensor Inductive sensor with permanent magnet - 125.5 ±17 % Ω at 20°C (#1 - #2) -
Fuel injectors Pulse width modulation (PWM) signal controlled - ~1.9 Ω at 20°C (#1 - #2) -
Intake/exhaust camshaft position sensor Hall sensor 5 V (#1) - -
Knock sensor Piezo - 200 kΩ ±40 % -
Clutch pedal switch 75 % Position switch 12 V (#1) - -
Supercharger clutch Pulse width modulation (PWM) signal controlled - 4.1 Ω ±10 % at 20°C -
Coolant temperature sensor NTC resistor 5 V (#1) 5740 Ω at 0 °C
3700 Ω at 10 °C
2450 Ω at 20 °C
1150 Ω at 40 °C
584 Ω at 60 °C
318 Ω at 80 °C
141 Ω at 110 °C
(#1 - #2)
Boost pressure sensor after compressor - 5 V (#1) - -
Absolute pressure sensor inlet manifold - 5 V (#1) - -
Mass air flow sensor and Intake temperature sensor intake Mass air flow sensor: Hot film sensor
Temperature sensor: NTC-resistor
12 V (#3) Mass air flow sensor:
Frequency modulated (FM) 5 V signal. 1-15 kHz. The frequency increases with increased mass air flow.
Temperature sensor:
16 ±1.6 kΩ at -20 °C
2.45 ±1 kΩ at 20°C
580 ±50 % Ω at 60 °C
Leak diagnostic unit - 12 V (#4) Valve 29.5 Ω ±10 % at 20°C
Pump 118 Ω at 20 °C
Preheating 20 - 50 Ω at 20 °C
Neutral Position Sensor Position sensor with two independent output signals 5 V (#2) Two PWM signals for redundancy:
PWM1: 10 % - 90 %
PWM2: 10 % - 70 %
Engine oil pressure and engine oil temperature sensor Combined absolute pressure and temperature sensor 5 V (#1) Pulse train consisting of three separate PMW signals.
1) Diagnostic signal (max pulse width = 1024 μs):
25 % (256 μs) of the sensor is trouble-free.
>35 % (>350 μs) of the sensor is faulty.
2) Temperature signal (max pulse width = 4096 μs):
3 % (128 μs) corresponds to -40 °C.
97 % (3968 μs) corresponds to 160 °C.
3) Pressure signal (max pulse width = 4096 μs):
3 % (128 μs) corresponds to 50 kPa.
97 % (3968 μs) corresponds to 1050 kPa.
Engine oil level sensor - 5 V (#1) 10 - 20 Ω -
Throttle unit Electronic throttle module with pulse width modulation (PWM) signal controlled DC motor and two integrated position sensors. 5 V (#3) 1.38 Ω (#1-#2 motor winding) -
Camshaft control valve, intake/exhaust Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#1) 6.2 ±0.5 Ω at -40 °C
8.5 ±0.5 Ω at 20°C
12.2 ±0.5 Ω at 150°C
System relay Mechanical relay 12 V (#1)
12 V (#2)
~70 Ω (coil), (#2 and #4) -
Starter motor relay Mechanical relay 12 V (#1)
12 V (#2)
~70 Ω (coil), (#2 and #4) -
Boost pressure and air temperature sensor 1 - 5 V (#3) 15.45 kΩ at -20 °C
5.9 kΩ at 0 °C
2.5 kΩ at 20 °C
1.15 kΩ at 40 °C
Relief valve Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#1) ~10.5 ±0.7 Ω at 20°C Turbo control valve By-pass
Turbocharger (TC) control valve PWM-controlled, On/Off-type 12 V (#1) ~10.5 ±0.7 Ω at 20°C Turbo control valve Wastegate
Air conditioning (A/C) compressor Pulse width modulation (PWM) signal controlled 12 V (#B2) ~10.6 ±0.5 Ω -
Ignition coils Pulse signal 12 V (#3) Nominal 350 Ω
245 - 504 Ω
Outside temperature sensor - - ~18.7 kΩ at -20°C
~10.7 kΩ at -10 °C
~6.3 kΩ at 0°C
~2.4 kΩ at 20°C
~1.0 kΩ at 40°C