Integrated Starter Alternator, Basic Function - GF15.40-P-1000A
Model All (CAR)
Overview
This document contains information on:
General
Example illustration of generation 1 integrated starter alternator
G16229259Courtesy of MERCEDES-BENZ USA
G16229260Courtesy of MERCEDES-BENZ USA
Exploded view of generation 1 integrated starter alternator
Example illustration of generation 2 integrated starter alternator
Exploded view of generation 2 integrated starter alternator
Function
Engine start/Automatic engine start/stop
Alternator
The integrated starter alternator supplies the 48 V battery with energy via the alternator. The belt drive is no longer required due to the integrated starter alternator being connected directly to the crankshaft.
Boost effect
For example, when accelerating, an additional output of approx. 10 - 15 kW or a torque of 180 Nm for spark-ignition engines (200 Nm for diesel engines) is generated. When starting off at low combustion engine speeds, the integrated starter alternator supports the combustion engine due to its better rpm/torque characteristics and thus increases agility.
Recuperation
During braking, the integrated starter alternator can recover energy and supply the 48 V battery with energy.