Regulate Speed, Function Schematic - PE30.30-P-2501-97B
Model 118, 167, 177, 243, 247, 293 With Code 233 (Adaptive Cruise Control Plus (Distronic Plus))
Model 118, 167, 177, 243, 247, 293 With Code 239 (Adaptive Cruise Control Pro (Distronic Pro))
Code: Designation: Position:
1 Transmission position, signal 14A
10 Regenerative braking torque, request 22A
10 Regenerative braking torque, request 32A
11 Traction system hydraulic unit, actuation 23D
12 Speed setting, status 23K
12 Speed setting, status 29J
12 Speed setting, status 29K
13 Image data, signal 34K
14 Permanent speed limiter, signal 14J
14 Permanent speed limiter, signal 9J
14 Permanent speed limiter, signal 9K
2 Wheel speed, signal 16F
3 Operation, signal 5D
3 Operation, signal 5D
3 Operation, signal 14D
4 Accelerator pedal position, signal 9D
5 Engine torque, reduce request 23A
5 Engine torque, reduce request 33B
5 Engine torque, reduce request 18E
5 Engine torque, reduce request 33A
6 Engine torque, increase request 23A
6 Engine torque, increase request 33C
6 Engine torque, increase request 18D
6 Engine torque, increase request 33A
7 Engage targeted gear, request 33E
7 Engage targeted gear, request 22A
7 Engage targeted gear, request 19F
8 Braking torque increase, request 18F
9 Braking torque reduction, request 19F
A108/1 Active Distance Assist DISTRONIC electric controller unit 17J
A26/17 Head unit 2J
A26/17 Head unit 30J
A40/16 Head unit/instrument cluster display cluster 37L
A7/3 Traction system hydraulic unit 24E
CAN C Engine CAN 31C
CAN C1 Drive train CAN 30F
CAN C1 Drive train CAN 31B
CAN HMI User interface CAN 27K
CAN HMI User interface CAN 6K
CAN HMI2 User interface CAN 2 27K
CAN HMI2 User interface CAN 2 6K
CAN LR Steering wheel CAN 8E
Code 239 Active Distance Assist DISTRONIC 16G
Code 23P Driver assistance package 16J
Code 426 8G-DCT 35F
Code 429 7G-DCT 35E
Code 545 Connect 5 (NTG6) 1G
Code 545 Connect 5 (NTG6) 30G
Code 547 Connect 20 Entry (NTG6) 1H
Code 547 Connect 20 Entry (NTG6) 30H
Code 548 Connect 20 MID (NTG6) 1H
Code 548 Connect 20 MID (NTG6) 30H
Code 549 Connect 20 HIGH (NTG6) 1H
Code 549 Connect 20 HIGH (NTG6) 30H
Code F213 Model series 213 16B
Code F213 Model series 213 35H
Code F213 Model series 213 27H
Code F213 Model series 213 27K
Code F213 Model series 213 4K
Code F238 Model series 238 16C
Code F238 Model series 238 35H
Code F238 Model series 238 27J
Code F238 Model series 238 27L
Code F238 Model series 238 4J
Code F238 Model series 238 4L
Code F243 MODEL SERIES 243 16C
Code F243 MODEL SERIES 243 35A
Code F257 MODEL SERIES 257 16C
Code F257 MODEL SERIES 257 35H
Code F257 MODEL SERIES 257 27J
Code F257 MODEL SERIES 257 27L
Code F257 MODEL SERIES 257 4J
Code F257 MODEL SERIES 257 4L
Code F290 Model series 290 16C
Code F290 Model series 290 35H
Code F290 Model series 290 27J
Code F290 Model series 290 27L
Code F290 Model series 290 4J
Code F290 Model series 290 4L
Code ME01 Electric motor 35A
Code P20 Driver assistance package PLUS 16K
Flex E Chassis FlexRay 13K
Flex E Chassis FlexRay 21K
Flex E Chassis FlexRay 13E
Flex E Chassis FlexRay 13B
Flex E Chassis FlexRay 22B
Flex E Chassis FlexRay 16F
Flex E Chassis FlexRay 18F
Flex E Chassis FlexRay 8B
HSVL High-speed video link 33K
LIN Local Interconnect Network 4D
N127 Drivetrain control unit 2B
N127 Drivetrain control unit 24B
N129/1 Electric machine 1 power electronics control unit 38A
N129/2 Electric machine 2 power electronics control unit 38A
N135 Steering wheel electronics 5E
N15/13 Double clutch transmission control unit 38E
N166 Head unit/instrument cluster control unit 2G
N166 Head unit/instrument cluster control unit 30G
N3/10 ME-SFI [ME] control unit 38C
N3/9 CDI control unit 38C
N30/4 Electronic Stability Program control unit 17D
N30/8 Regenerative braking system control unit 17D
N62/4 Mercedes-Benz Intelligent Drive control unit 17L
N73 Electronic ignition switch control unit 10L
N73 Electronic ignition switch control unit 24L
N80 Steering column module control unit 10E
S163/1 Instrument cluster multifunction steering wheel button group 1D
S163/2 Head unit multifunction steering wheel button group 3D
U1121 Valid for model 167 16D
U1121 Valid for model 167 35J
U1122 Valid for model 293 16D
U1122 Valid for model 293 35A
U1128 Valid for combustion engine 35B
Y3/14 Dual clutch transmission fully integrated transmission control electrohydraulic controller unit 38F