Electrical Function Schematic For DISTRONIC Distance-Pilot - PE30.30-P-2068-97DCC
Model 238 As Of Model Year 2019 Up To Model Year 2021
With Code 23P (Drive Package)
16 Road sign display, request 16G
16 Road sign display, request 15K
18 Available torque, signal 15D
19 Braking torque, signal 15F
21 DYNAMIC SELECT switch, status 4G
21 DYNAMIC SELECT switch, status 8E
21 DYNAMIC SELECT switch, status 17L
21 DYNAMIC SELECT switch, status 22L
22 Transmission mode, signal 13E
23 Steering wheel angle sensor, signal 22F
24 Steering wheel angle, signal 16G
25 Combination switch, status 16G
25 Combination switch, status 20E
32 Braking torque increase, request 14C
33 Traction system hydraulic unit, actuation 17A
34 Warning and system messages, request 8L
36 Speaker, actuation 2J
37 Parking system distance sensors, signal 37A
37 Parking system distance sensors, signal 37C
5 Parking brake, status 14F
6 Gear range, status 8D
6 Gear range, status 13E
7 Operation, signal 16G
7 Operation, signal 25D
7 Operation, signal 21E
8 Park-Pilot with PARKTRONIC, status 16D
A105 Touchpad 31D
A105 Touchpad 31F
A26/17 Head unit 20K
A40/13 Stereo multifunction camera 26F
A40/9 Audio/COMAND control panel 31K
A7/3 Traction system hydraulic unit 18A
CAN HMI User interface CAN 17K
CAN LR Steering wheel CAN 22D
CAN S2 Radar CAN 2 18E
Code 235 Park-Pilot with PARKTRONIC 34A
Code 446 Touchpad only 30F
Code 448 Touchpad 30D
Code P44 Parking package 34A
Flex E Chassis FlexRay 17G
Flex E Chassis FlexRay 17F
LIN A3 LCP LIN 34G
N10/6 Front SAM control unit 27H
N127 Drivetrain control unit 9C
N135 Steering wheel electronics 25C
N2/10 Supplemental restraint system control unit 10B
N3/10 ME-SFI [ME] control unit 3C
N3/9 CDI control unit 3A
N30/4 Electronic Stability Program control unit 14A
N49 Steering wheel angle sensor 23F
N62 Parking system control unit 35A
N62/4 Mercedes-Benz Intelligent Drive control unit 14F
S163/1s15 Variable speed limiter and Distance-Pilot button 28C
S163/1s16 Variable speed limiter and Distance-Pilot switch 28D
S163/1s17 Distance-Pilot switch 28D
S163/1s19 Cruise control resume switch 28D
S4 Combination switch 19E
U1056 Valid except code 446 (Touchpad only) 30J
U24 Valid for manual transmission 34F
U25 Valid for automatic transmission 34J
U74 Valid for diesel engines 2A
U75 Valid for gasoline engines 2C
Y3/8n4 Fully integrated transmission control control unit 2F