Regulate Distance, Function Schematic - PE30.30-P-2502-97B
Code: Designation: Position:
1 Engine running, signal 14A
1 Engine running, signal 20A
10 Map data, signal 20K
10 Map data, signal 12J
10 Map data, signal 12L
11 Available torque, signal 14A
11 Available torque, signal 16C
11 Available torque, signal 20C
12 Braking torque, signal 19C
13 Speed, turn rate and lateral acceleration, signal 11D
13 Speed, turn rate and lateral acceleration, signal 19C
14 Transmission mode, signal 18A
15 Steering angle, signal 19F
16 Combination switch, status 19F
17 Accelerator pedal position, signal 18A
18 Brake pedal position, signal 18C
19 Engine torque, reduce request 25F
19 Engine torque, reduce request 41C
19 Engine torque, reduce request 28C
19 Engine torque, reduce request 40A
2 Drivetrain operational, signal 14B
2 Drivetrain operational, signal 19A
20 Engine torque, increase request 25F
20 Engine torque, increase request 40C
20 Engine torque, increase request 28D
20 Engine torque, increase request 40A
21 Engage targeted gear, request 41D
21 Engage targeted gear, request 25F
21 Engage targeted gear, request 28D
22 Regenerative braking torque, request 40A
22 Regenerative braking torque, request 28D
23 Braking torque increase, request 25F
24 Braking torque reduction, request 25F
25 Brake booster solenoid valve, actuation 25J
25 Brake booster solenoid valve, actuation 35F
26 Instrument cluster message, request 25J
26 Instrument cluster message, request 32J
26 Instrument cluster message, request 32L
27 Warning message issue, request 32J
27 Warning message issue, request 32L
28 Image data, signal 25J
28 Image data, signal 41J
29 Warning tone, request 31J
29 Warning tone, request 31L
3 Parking brake indicator switch, status 20D
30 Speaker, actuation 41L
4 Transmission position, signal 19A
5 Operation, signal 20F
5 Operation, signal 14F
5 Operation, signal 9F
5 Operation, signal 9G
6 Active Parking Assist with PARKTRONIC, signal 20J
7 Wheel speed, signal 19D
8 Wheel rotation direction, signal 19D
9 ESP®, status 18D
A26/17 Head unit 4L
A40/16 Head unit/instrument cluster display cluster 47J
A7/3 SBC hydraulic unit 36G
CAN C CAN for engine 12A
CAN C CAN for engine 39C
CAN C CAN for engine 31C
CAN C1 CAN 1 for drive 39E
CAN C1 CAN 1 for drive 39B
CAN C1 CAN 1 for drive 31E
CAN C1 CAN 1 for drive 31B
CAN C1 CAN 1 for drive 12B
CAN H Sensor CAN 9D
CAN HMI User interface CAN 10K
CAN HMI User interface CAN 30K
CAN HMI2 CAN 2 for user interface 10K
CAN HMI2 CAN 2 for user interface 30K
CAN LR CAN for steering wheel 12G
CAN LR CAN for steering wheel 7F
Code 426 8-speed automatic dual-clutch transmission 42F
Code 429 7G-DCT 42E
Code 545 Connect 5 (NTG6) 2J
Code 545 Connect 5 (NTG6) 33H
Code 547 Connect 20 Entry (NTG6) 2K
Code 547 Connect 20 Entry (NTG6) 33K
Code 548 Connect 20 MID (NTG6) 2L
Code 548 Connect 20 MID (NTG6) 33K
Code 549 Connect 20 HIGH (NTG6) 2L
Code 549 Connect 20 HIGH (NTG6) 33K
Code M005 4MAHC 45B
Code ME01 Electric motor 42A
Flex E Chassis FlexRay 19A
Flex E Chassis FlexRay 18G
Flex E Chassis FlexRay 24K
Flex E Chassis FlexRay 19D
Flex E Chassis FlexRay 17K
Flex E Chassis FlexRay 24G
Flex E Chassis FlexRay 16C
Flex E Chassis FlexRay 27E
Flex E Chassis FlexRay 18J
H4/61 Instrument cluster speaker 45L
HSVL High-speed video link 39K
LIN Local Interconnect Network 8G
N127 Drivetrain control unit 15B
N127 Drivetrain control unit 27B
N129/1 Electric machine 1 power electronics control unit 46B
N129/2 Electric machine 2 power electronics control unit 46B
N133/1 Instrument cluster control unit 33L
N135 Steering wheel electronics 10G
N15/13 Double clutch transmission control unit 45E
N166 Head unit/instrument cluster control unit 33J
N166 Head unit/instrument cluster control unit 3J
N2/10 Supplemental restraint system control unit 3D
N3/10 Engine management control unit 45D
N3/10 Engine management control unit 3B
N3/9 CDI control unit 45C
N3/9 CDI control unit 3A
N30/4 Electronic Stability Program (ESP®) control unit 13D
N30/4 Electronic Stability Program (ESP®) control unit 30F
N30/8 Regenerative braking system control unit 13E
N30/8 Regenerative braking system control unit 30G
N49 Steering angle sensor 13H
N62 PTS control unit 15J
N62/4 Driver assistance systems control unit 21J
N73 EIS [EZS] control unit 13L
N73 EIS [EZS] control unit 27K
N80 Steering column module 15H
S163/1 Instrument cluster multifunction steering wheel button group 2F
S163/2 Head unit multifunction steering wheel button group 5F
S4 Combination switch 14F
U1121 Valid for model 167 12C
U1121 Valid for model 167 42H
U1121 Valid for model 167 29F
U1122 Valid for model 293 12E
U1122 Valid for model 293 29G
U1122 Valid for model 293 42A
U1123 Valid for model 118, 177, 247 42E
U1123 Valid for model 118, 177, 247 12D
U1123 Valid for model 118, 177, 247 29F
U1128 Valid for combustion engine 42C
U1128 Valid for combustion engine 2A
U1141 Valid except model 213, 238, 257, 290 6G
U1199 Valid for vehicles up to facelift 8J
U1199 Valid for vehicles up to facelift 29J
U1199 Valid for vehicles up to facelift 1J
U1199 Valid for vehicles up to facelift 33H
U1200 Valid for vehicles as of facelift 8L
U1200 Valid for vehicles as of facelift 29L
U1200 Valid for vehicles as of facelift 1K
U1200 Valid for vehicles as of facelift 33K
U1235 Valid for model 213, 238, 257, 290 6F
U1235 Valid for model 213, 238, 257, 290 12D
U1235 Valid for model 213, 238, 257, 290 42H
U1235 Valid for model 213, 238, 257, 290 29F
U1255 Valid for model 243 29F
U1255 Valid for model 243 42A