Function Schematic For Starting - PE07.10-P-2507-97B
Engine 260, 282 in model 118, 177, 247
Code: Designation: Position:
1 Circuit 50, status 10F
1 Circuit 50, status 20F
10 Fuel injectors, actuation 35G
11 Ignition coils, actuation 35D
12 Clutch pedal switch, status 20K
13 Circuit 87, status 20A
14 Coolant temperature sensor, signal 20H
2 Fuel pump, request ON 29K
2 Fuel pump, request ON 29J
3 Fuel pump, specified Pressure request 28K
4 Fuel pump, actuation 35J
5 Starter circuit 50 relay, actuation 28A
6 Starter, actuation 35A
7 Engine speed, signal 20C
8 Camshaft Hall sensor, signal 20E
B11/4 Coolant temperature sensor 3H
B53/1 Clutch travel sensor with start enable switch 4J
B6/15 Intake camshaft Hall sensor 3E
B6/16 Exhaust camshaft Hall sensor 3E
B70 Crankshaft Hall sensor 3C
B79/3 Manual transmission main shifter shaft position sensor 4L
CAN C Engine CAN 16F
CAN C1 Drive train CAN 26K
Code 411 6-SPEED MANUAL TRANSMISSION 1J
F152/3 Engine compartment fuse and relay module 4A
F152/3 Engine compartment fuse and relay module 31B
Flex E Chassis FlexRay 8F
M1 Starter 38B
M3 Fuel pump (FP) 38J
N118 Fuel pump control unit 31K
N127 Drivetrain control unit 11G
N3/10 ME-SFI [ME] control unit 21F
N73 Electronic ignition switch control unit 3F
T1/1 Cylinder 1 ignition coil 38D
T1/2 Cylinder 2 ignition coil 38D
T1/3 Cylinder 3 ignition coil 38E
T1/4 Cylinder 4 ignition coil 38E
Y76/1 Cylinder 1 fuel injector 38F
Y76/2 Cylinder 2 fuel injector 38F