Electrical Function Schematic For DISTRONIC Distance-Pilot - PE30.30-P-2068-97XBB
Model 257, 290 up to model year 2021 with code 23P (Drive package)
Model 257, 290 up to model year 2021 with code P20 (Driving assistant package Plus)
Code: Designation: Position:
1 Engine running, signal 8C
1 Engine running, signal 13E
10 Wheel speed, signal 14E
11 Wheel rotation direction, signal 14E
12 ESP®, status 14D
13 Short and long-range radar sensor, signal 12G
14 Close range radar sensors, signal 16E
15 Object information, data package 16H
15 Object information, data package 16D
16 Road sign display, request 15J
16 Road sign display, request 16H
16 Road sign display, request 7L
17 GPS, signal 14H
17 GPS, signal 17L
18 Available torque, signal 7C
18 Available torque, signal 12E
19 Braking torque, signal 15F
2 Drivetrain operational, signal 7C
2 Drivetrain operational, signal 13E
20 Speed, turn rate and lateral acceleration, signal 13B
20 Speed, turn rate and lateral acceleration, signal 15E
21 DYNAMIC SELECT switch, status 23L
21 DYNAMIC SELECT switch, status 17L
21 DYNAMIC SELECT switch, status 4F
21 DYNAMIC SELECT switch, status 8E
21 DYNAMIC SELECT switch, status 34K
21 DYNAMIC SELECT switch, status 36K
21 DYNAMIC SELECT switch, status 5G
21 DYNAMIC SELECT switch, status 13K
22 Transmission mode, signal 7D
22 Transmission mode, signal 13E
23 Steering wheel angle sensor, signal 22G
24 Steering wheel angle, signal 16G
25 Combination switch, status 16G
25 Combination switch, status 20G
26 Accelerator pedal position, signal 12E
27 Brake pedal, status 15E
28 Engine torque, increase request 5B
28 Engine torque, increase request 10D
28 Engine torque, increase request 15C
29 Engine torque, reduce request 5B
29 Engine torque, reduce request 11D
29 Engine torque, reduce request 15D
3 Radar sensor system operational, status 13G
30 Engage targeted gear, request 4F
30 Engage targeted gear, request 11D
30 Engage targeted gear, request 14C
31 Braking torque reduction, request 14D
32 Braking torque increase, request 14C
33 Traction system hydraulic unit, actuation 17A
34 Warning and system messages, request 7L
34 Warning and system messages, request 14J
35 Warning tone, request 8L
35 Warning tone, request 14J
36 Speaker, actuation 2K
38 Parking system distance sensors, signal 27A
38 Parking system distance sensors, signal 27C
39 Heater, actuation 10H
40 Operation, signal 22C
40 Operation, signal 22E
40 Operation, signal 16G
5 Parking brake, status 14F
6 Gear range, status 8D
6 Gear range, status 13E
8 Park-Pilot with PARKTRONIC, status 16D
9 Engine hood contact switch, status 14G
9 Engine hood contact switch, status 16J
A1 Instrument cluster 3K
A105 Touchpad 32D
A105 Touchpad 32F
A26/17 Head unit 21K
A40/13 Stereo multifunction camera 25E
A40/9 Audio/COMAND control panel 32K
A7/3 Traction system hydraulic unit 18A
B8/1 Outer left front parking system distance sensor 45D
B8/10 Outer left rear parking system distance sensor 42D
B8/11 Center left rear parking system distance sensor 42D
B8/12 Center right rear parking system distance sensor 42E
B8/2 Center left front parking system distance sensor 45E
B8/3 Inner left front parking system distance sensor 45E
B8/4 Inner right front parking system distance sensor 46D
B8/5 Center right front parking system distance sensor 46E
B8/6 Outer right front parking system distance sensor 46E
B8/7 Outer right rear parking system distance sensor 41D
B8/8 Inner right rear parking system distance sensor 41D
B8/9 Inner left rear parking system distance sensor 41E
B92/10 Left outer rear bumper radar sensor 18C
B92/12 Short and long-range radar sensor 11H
B92/7 Right outer rear bumper radar sensor 18C
CAN A Telematics CAN 26K
CAN B Interior CAN 17J
CAN C Engine CAN 7C
CAN C1 Drivetrain CAN 6E
CAN C1 Drivetrain CAN 6D
CAN DRVU Drive Unit CAN 3H
CAN H Vehicle dynamics CAN 12B
CAN HMI User interface CAN 11L
CAN HMI User interface CAN 18K
CAN HMI User interface CAN 7K
CAN LR Steering wheel CAN 21E
CAN S2 Rear radar CAN 18E
Code 235 Park-Pilot with PARKTRONIC 24A
Code 446 Touchpad only 30F
Code 448 Touchpad 30D
Code P44 Parking package 24A
Flex E Chassis FlexRay 14H
Flex E Chassis FlexRay 14D
Flex E Chassis FlexRay 17G
Flex E Chassis FlexRay 17F
Flex E Chassis FlexRay 12D
Flex E Chassis FlexRay 11G
Flex E Chassis FlexRay 11C
Flex E Chassis FlexRay 11K
Flex E Chassis FlexRay 8H
Flex E Chassis FlexRay 17H
Flex E Chassis FlexRay 22C
H4/61 Instrument cluster speaker 1J
LIN A3 LCP LIN 35K
N10/6 Front SAM control unit 27H
N127 Drivetrain control unit 9C
N135 Steering wheel electronics 20C
N145/1 Drive unit control unit 6G
N2/10 Supplemental restraint system control unit 10B
N3/10 ME-SFI [ME] control unit 3A
N3/9 CDI control unit 3C
N30/4 Electronic Stability Program control unit 14A
N49 Steering wheel angle sensor 23F
N62 Parking system control unit 26A
N62/4 Mercedes-Benz Intelligent Drive control unit 14F
N72/4 Left lower control panel 36J
N72/4 Left lower control panel 1G
N72/4S1 DYNAMIC SELECT switch 37K
N73 Electronic ignition switch control unit 14K
N80 Steering column module control unit 21F
R61 Radome heater 9H
S163/1s15 Variable speed limiter and Distance-Pilot button 27D
S163/1S16 Variable speed limiter and Distance-Pilot switch 27D
S163/1s17 Distance-Pilot switch 27E
S163/1s19 Cruise control resume switch 27E
S4 Combination switch 19G
U1056 Valid except code 446 (Touchpad only) 30J
U2573 Valid for model 257.3 23J
U2906 Valid for model 290.6 1G
U74 Valid for diesel engines 2C
U75 Valid for gasoline engines 2A