Regulate Speed, Function Schematic - PE30.30-P-2501-97B
Model 118, 167, 177, 243, 247, 293 with code 233 (Adaptive cruise control Plus (DISTRONIC PLUS))
Model 118, 167, 177, 243, 247, 293 with code 239 (Adaptive cruise control Pro (DISTRONIC PRO))
Code: Designation: Position:
1 Transmission position, signal 14A
10 Regenerative braking torque, request 22A
10 Regenerative braking torque, request 32A
11 Brake booster solenoid valve, actuation 23D
12 Speed setting, status 23J
12 Speed setting, status 29J
12 Speed setting, status 29K
13 Image data, signal 34K
14 Permanent speed limiter, signal 14J
14 Permanent speed limiter, signal 10J
14 Permanent speed limiter, signal 10K
2 Wheel speed, signal 16F
3 Operation, signal 14D
3 Operation, signal 5D
3 Operation, signal 9D
4 Accelerator pedal position, signal 14A
5 Engine torque, reduce request 23A
5 Engine torque, reduce request 33C
5 Engine torque, reduce request 18E
5 Engine torque, reduce request 33A
6 Engine torque, increase request 23A
6 Engine torque, increase request 33C
6 Engine torque, increase request 19E
6 Engine torque, increase request 33A
7 Engage targeted gear, request 33E
7 Engage targeted gear, request 22A
7 Engage targeted gear, request 19E
8 Braking torque increase, request 18E
9 Braking torque reduction, request 19E
A108/1 Active Distance Assist DISTRONIC electric controller unit 17J
A26/17 Head unit 2L
A26/17 Head unit 30J
A40/16 Head unit/instrument cluster display cluster 37L
A7/3 SBC hydraulic unit 24E
CAN C CAN for engine 31D
CAN C1 CAN 1 for drive 30E
CAN C1 CAN 1 for drive 31B
CAN HMI User interface CAN 27K
CAN HMI User interface CAN 8J
CAN HMI2 CAN 2 for user interface 8K
CAN HMI2 CAN 2 for user interface 28L
CAN LR CAN for steering wheel 8E
Code 239 Active Distance Assist DISTRONIC 16G
Code 23P Driver assistance package 16J
Code 426 8-speed automatic dual-clutch transmission 35F
Code 429 7G-DCT 35E
Code 545 Connect 5 (NTG6) 1H
Code 545 Connect 5 (NTG6) 30G
Code 547 Connect 20 Entry (NTG6) 1K
Code 547 Connect 20 Entry (NTG6) 30H
Code 548 Connect 20 MID (NTG6) 1K
Code 548 Connect 20 MID (NTG6) 30H
Code 549 Connect 20 HIGH (NTG6) 1K
Code 549 Connect 20 HIGH (NTG6) 30J
Code M005 4MAHC 38B
Code ME01 Electric motor 35A
Code P20 Driver assistance package PLUS 16K
Flex E Chassis FlexRay 13K
Flex E Chassis FlexRay 21K
Flex E Chassis FlexRay 13E
Flex E Chassis FlexRay 13B
Flex E Chassis FlexRay 22B
Flex E Chassis FlexRay 16F
Flex E Chassis FlexRay 18F
Flex E Chassis FlexRay 8B
HSVL High-speed video link 33K
LIN Local Interconnect Network 4D
N127 Drivetrain control unit 2B
N127 Drivetrain control unit 24B
N129/1 Electric machine 1 power electronics control unit 38B
N129/2 Electric machine 2 power electronics control unit 38B
N135 Steering wheel electronics 5E
N15/13 Double clutch transmission control unit 38E
N166 Head unit/instrument cluster control unit 2J
N166 Head unit/instrument cluster control unit 30G
N3/10 Engine management control unit 38D
N3/9 CDI control unit 38C
N30/4 Electronic Stability Program (ESP®) control unit 17D
N30/8 Regenerative braking system control unit 17D
N62/4 Driver assistance systems control unit 17L
N73 EIS [EZS] control unit 11K
N73 EIS [EZS] control unit 24L
N80 Steering column module 10E
S163/1 Instrument cluster multifunction steering wheel button group 1D
S163/2 Head unit multifunction steering wheel button group 3D
U1121 Valid for model 167 16C
U1121 Valid for model 167 35H
U1122 Valid for model 293 16D
U1122 Valid for model 293 35A
U1123 Valid for model 118, 177, 247 16C
U1123 Valid for model 118, 177, 247 35E
U1128 Valid for combustion engine 35C
U1199 Valid for vehicles up to facelift 6J
U1199 Valid for vehicles up to facelift 1H
U1199 Valid for vehicles up to facelift 30F
U1199 Valid for vehicles up to facelift 27J
U1200 Valid for vehicles as of facelift 6L
U1200 Valid for vehicles as of facelift 1J
U1200 Valid for vehicles as of facelift 30H
U1200 Valid for vehicles as of facelift 27K
U1235 Valid for model 213, 238, 257, 290 35H
U1255 Valid for model 243 16D
U1255 Valid for model 243 35A