Electrical Function Schematic For Evasive Steering Assist - PE30.30-P-2071-97SEA
Model 217, 222 as of model year 2018 with code 23P (Driving Assistance package)
Code: Designation: Position:
1 Stereo multifunction camera, status 16G
10 Speed, turn rate and lateral acceleration, signal 17B
10 Speed, turn rate and lateral acceleration, signal 15E
11 Electric power steering, status 13F
12 Steering wheel angle sensor, signal 29A
13 Steering wheel angle, signal 16H
14 Steering wheel velocity, signal 16H
15 Gear range, status 13E
15 Gear range, status 8D
16 Electric power steering torque sensor, signal 9G
17 Wheel angle, signal 13F
18 Steering wheel torque, signal 12F
19 Tire pressure monitor, message 15K
19 Tire pressure monitor, message 14H
2 Radar sensor system operational, status 16F
20 Tire pressure loss warning, status 15E
21 Trailer recognition, status 14H
21 Trailer recognition, status 19J
22 Object information, data package 17G
23 Short and long-range radar sensor, signal 17E
24 Electric power steering, request 10F
25 Electric power steering actuator motor, actuation 9E
26 Warning tone, request 6L
26 Warning tone, request 17J
27 Speaker, actuation 2J
28 Operation, signal 18J
28 Operation, signal 35K
28 Operation, signal 33J
28 Operation, signal 34B
28 Operation, signal 29B
28 Operation, signal 42D
28 Operation, signal 32L
3 Engine running, signal 8C
3 Engine running, signal 13E
4 Drivetrain operational, signal 8C
4 Drivetrain operational, signal 13E
5 Steer Assist, status 14G
5 Steer Assist, status 18K
6 Service brake, status 15E
7 ESP®, status 15E
8 Wheel rotation direction, signal 15E
9 Wheel speed, signal 15D
A1 Instrument cluster 3K
A105 Touchpad 40G
A105 Touchpad 40D
A26/17 Head unit 33J
A40/13 Stereo multifunction camera 23B
A40/9 Audio/COMAND control panel 40J
A40/9s7 "CAR" button 41K
A91b1 Electric power steering torque sensor 10G
A91m1 Electric power steering actuator motor 10E
B25/20 Driver hands-free system microphone 33G
B92/12 Short and long-range radar sensor 19C
CAN A Telematics CAN 36L
CAN B Interior CAN 20K
CAN B Interior CAN 26K
CAN C1 Drive train CAN 6C
CAN C1 Drive train CAN 7D
CAN H Vehicle dynamics CAN 18B
CAN HMI User interface CAN 12L
CAN HMI User interface CAN 12K
CAN HMI User interface CAN 26L
CAN HMI User interface CAN 20L
CAN LR Steering wheel CAN 30B
Code 446 Touchpad only 38C
Code 446 Touchpad only 44D
Code 448 Touchpad 38G
Code 475 Tire pressure monitor 7H
Code 475 Tire pressure monitor 13H
Code 475 Tire pressure monitor 14L
Code 550 Trailer hitch 29H
Flex E Chassis FlexRay 15J
Flex E Chassis FlexRay 11F
Flex E Chassis FlexRay 15D
Flex E Chassis FlexRay 20G
Flex E Chassis FlexRay 20F
Flex E Chassis FlexRay 11C
Flex E Chassis FlexRay 17F
Flex E Chassis FlexRay 20H
Flex E Chassis FlexRay 26H
Flex E Chassis FlexRay 26G
H4/61 Instrument cluster speaker 1J
LIN A3 LCP LIN 43D
N127 Drivetrain control unit 9C
N135 Steering wheel electronics 34B
N2/10 Supplemental restraint system control unit 21B
N28/1 Trailer recognition control unit 30H
N3/10 ME-SFI [ME] control unit 3C
N3/9 CDI control unit 3A
N30/4 Electronic Stability Program control unit 15A
N49 Steering wheel angle sensor 30A
N62/4 Mercedes-Benz Intelligent Drive control unit 15F
N68 Electrical power steering control unit 8F
N72 Lower control panel 46D
N72s7 "CAR" button 46D
N73 Electronic ignition switch control unit 17K
N80 Steering column module control unit 27A
N88 Tire pressure monitor control unit 8H
S163/2s10 Head unit finger navigation pad 37B
S163/2s13 Back button 37B
U1004 Valid for engine 177 2E
U1035 Valid for gasoline engine 279 2F
U1056 Valid except code 446 (Touchpad only) 38J
U1256 Valid for engine 256 2E
U391 Valid for gasoline engine 276.8 2F
U397 Valid for gasoline engine 277 1F
U409 Valid for diesel engine 656 2C
U74 Valid for diesel engines 1A