Starter control, function - GF15.30-P-3000MOS
ENGINE 275.953 in MODEL 216.376, 221.176 as of Model Year 09/AEJ 08
ENGINE 275.982 in MODEL 216.379, 221.179 as of Model Year 09/AEJ 08
Function requirements for starter control, general points
Starter control, general points
For the starter control, the ME-SFI control unit reads the following sensors and signals:
Starter control function sequence
The function sequence is subdivided into the following steps:
Start function sequence
It then actuates terminal 50 starter relay (N10/1kH) with a ground signal. The power contact on the starter relay closes and the starter solenoid switch is supplied at "circuit 50" with voltage from "circuit 30".
End of start function sequence
Start control is carried out automatically by the ME-SFI [ME] control unit (touch start). This means that if the start process is initiated switching off of "circuit 50" has no further influence on the start process.