On-board electrical system power supply, function - GF15.40-P-0001C
ENGINES 266 in MODEL 169, 245 up to Model Year 08/Modification Year 07 valid with engine control unit variant SIM 266 only
ENGINES 272 in MODEL 230, 171, 203, 221, 164, 251 up to Model Year 08/Modification Year 07 valid with engine control unit variant ME 9.7 only
ENGINES 273 in MODEL 221, 230 up to Model Year 08/Modification Year 07 valid with engine control unit variant ME 9.7 only
ENGINES 275 in MODEL 221, 216, 230 up to Model Year 08/Modification Year 07 valid with engine control unit variant ME 2.7.2 only
ENGINES 629 in MODEL 164, 221 up to Model Year 08/Modification Year 07 valid with engine control unit variant CDI 5 only
ENGINES 640 in MODEL 169, 245 up to Model Year 08/Modification Year 07 valid with engine control unit variant CDI A only
ENGINES 642 in MODEL 164, 203, 221, 251 up to Model Year 08/Modification Year 07 valid with engine control unit variant CDI 4 only
ENGINES 646 in MODEL 211 only valid with engine control unit variant CDI D
ENGINES 642 in MODEL 463 only valid with engine control unit variant CDI 4
ENGINES 272 in MODEL 209, 211, 219 valid with engine control unit variant ME 9.7 only
ENGINES 273 in MODEL 211, 219 valid with engine control unit variant ME 9.7 only
ENGINES 629 in MODEL 211 valid with engine control unit variant CDI 5 only
ENGINES 642 in MODEL 209, 211, 219 valid with engine control unit variant CDI 4 only
Shown on model 211 with engine 272
Networking
Fig 1: Electrical System Power Supply CAN Communication Diagram (Model 211 With Engine 272)
G07253194Courtesy of MERCEDES-BENZ OF NORTH AMERICA.
Shown on model 211 with engine 642
Networking
Fig 2: Electrical System Power Supply CAN Communication Diagram (Model 211 With Engine 642)
G07253195Courtesy of MERCEDES-BENZ OF NORTH AMERICA.
General
The LIN bus is a bidirectional single-wire interface with a maximum transfer rate of 20 kbit/s.
Function and task
Terminal 61 in the engine control unit is simulated using information which the engine control unit receives via the alternator interface. This information is supplied to the driver-side SAM control unit with fuse and relay module via Controller Area Network bus class C or via a signal line.
IMPORTANT The upper limit value of the regulation voltage can be up to approx. 15 V.
Engine speed
Diagnosis
Emergency running
Emergency start
Limitations:
On-board electrical system power supply Location of components Engine 272 in model 171, 203, 209, 211, 219, 221, 230 only valid with engine control unit variant ME 9.7
Engine 273 in model 211, 219, 221, 230 only valid with engine control unit variant ME 9.7
Engine 275 in model 216, 221, 230 only valid with engine control unit variants ME 2.7.1, ME 2.7.2
Engine 629 in model 211, 221 valid with engine control unit variant CDI 5 only
Engine 642 in model 203, 209, 211, 219, 221 only valid with engine control unit variants CDI 4
Engine 646 in model 211, only valid with engine control unit variant CDI D